Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Úklidem proti depresi!

1. 2. 2015

Taky se vám nechce do úklidu a přemýšlíte, jak byste se této nepříjemné činnosti vyhnuli? Zkuste to brát pozitivně! Podle vědců totiž uklízení zlepšuje duševní zdraví!

Znáte to, nepořádek, kam se podíváte, a vy musíte sebrat všechny síly, aby váš dům opět zářil a voněl čistotou. Víte ale, že takové uklízení je vlastně zdraví prospěšným sportem? A nejen po stránce fyzické! Vědci prokázali, že funguje také jako účinné antidepresivum!

Každý den 20 minut

V čase zimních chmur a splínů je úklid ideální činností, která vám zvýší hladinu endorfinů. Podle vědců stačí 20 minut uklízení denně k tomu, abyste se cítili šťastnější. Ne nadarmo se říká, že kdo si uklízí ve svém domově, uklízí si také ve své duši. Pravidelný pohyb spojený s příjemným pocitem, že děláme něco pro své zdraví, přináší ještě příjemnější výsledky.

Nemusíte si připadat jako Popelka přebírající hrách s čočkou za trest, ale za odměnu. Vždyť i ona byla nakonec odměněna třemi kouzelnými oříšky! Odměňte se pocitem radosti z dobře vykonané práce a dokonale vyčištěnou hlavou od starostí! Takový lux je nenahraditelným společníkem v dobách osobních či partnerských krizí. A což teprve proces zbavování se nepotřebností a vyhazování věcí do kontejneru!

Zbavte se jich!

Jednou za čas to na člověka přijde a má potřebu vyhodit snad všechno, co za delší či kratší životní období doma nashromáždil. Většinou se tak děje na podzim anebo na jaře. Podzim je spojený se změnou ročního období a pozvolnými přípravami na vánoční svátky. Jaro je zase novým začátkem po přestálé zimě. Pro každé vyhazování přitom platí stejná pravidla – rozmyslete si dobře, zda chcete danou věc vyhodit natrvalo, nebo ji pouze někam uskladnit. To, čeho se opravdu chcete zbavit, byste měli odvézt mimo domov na příslušná místa.

Věci, které nepotřebujete, můžete také prodat nebo darovat. Třeba jimi někomu uděláte radost, a tím ji uděláte i sami sobě. Člověk oproštěn od zbytečných předmětů se cítí podstatně svobodnější a šťastnější!

Úklid podle Feng Šuej

Podle východní filozofie Feng Šuej byste doma neměli používat žádné rozbité, slepované nebo jen naťuklé věci. Nejsou příznivé pro správné proudění energie. Pokud pijete z hrnečku s ulomeným ouškem, neděláte dobře. Také by v domácnosti neměly být zvadlé nebo vadnoucí květiny. Doporučuje se neskladovat nic, co jen tak leží a k ničemu neslouží, například oblečení, které nenosíte, staré účtenky a podobně.

Zajímavá je zmínka o smetáku či koštěti, jakmile zametete, schovejte ho. Vymetá se s ním špína, smetí, negativní energie i všechny vaše starosti a problémy, proto není dobré mít ho na očích nebo o něj dokonce zakopávat. Totéž platí o vysavači.

Čím lépe si uklidíte, tím dosáhnete většího pocitu duševní pohody a harmonie. Úklid by měl být spojený s maximálně možným fyzickým pohybem, nenechávejte za sebe všechno dělat stroje! A zkuste při uklízení alespoň chvíli na nic nemyslet, hlavně ne na starosti. Pusťte si příjemnou hudbu a relaxujte prací, deprese u vás nebude mít šanci!

Autor: Taťána Kročková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS