Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Vladimíra Málová: Detoxikace je cestou poznávání

1. 9. 2016

Mnoho z těch, kteří začínají svou dráhu poradce Joalis, ji zná. Kromě dlouholeté terapeutické praxe působí totiž i jako lektorka seminářů pro budoucí terapeuty. Vladimíra Málová je věčně usměvavá a vždy připravená pomoci.

Jak dlouho pracujete jako terapeutka detoxikační medicíny?

Od roku 2000, letos tedy začínám už 16. rok. V době, kdy jsem se rozhodovala, zda se vydat na dráhu profesionálního terapeuta, se konalo asi týdenní školení. Večer jsem se vždycky vrátila domů s pocitem, že to určitě nezvládnu. Že nevím ještě to a tamto, bylo toho moc. Vždycky jsem si připravila otázky, ale když jsem další den dostala odpověď, vznikly zase otázky nové. Metoda mi přišla ale natolik zajímavá, že jsem do toho nakonec šla.

Tenkrát to bylo vaše první setkání s celostní medicínou?

Ne, poprvé jsem se s ní setkala už na začátku 90. let. Řešila jsem stále se vracející zdravotní komplikace své dcery. Od dvou let měla často kašel, který se střídal s ekzémem. Jako „vzorná matka“ jsem pořád chodila k dětské lékařce, protože u nás v rodině se žádná alternativa nenosila. Doktorka nám stále dokola předepisovala antibiotika nebo mastičky. Když jsme potlačily ekzém, objevil se kašel, když přestal kašel, začal ekzém. Kašlala jako dlouholetý těžký kuřák a ekzém byl svědivý, někdy až do krve. Vyvrcholilo to jednou, když dcera nemohla usnout. Přišla za mnou a řekla mi: „Maminko, prosím tě uřízni mi nožičky, tak strašně mě to svědí.“ Rozplakala jsem se, už jsem nevěděla, co s tím dál. Tehdy mi někdo poradil objednat se na Institut celostní medicíny v Praze na Žižkově.

Co vám tam poradili?

Podrobné testy odhalily alergie na kdeco včetně pylů, prachu, roztočů. Také na lepek, kasein nebo brambory. Bylo to krátce po revoluci, vůbec jsem nevěděla, co mám vařit. Tak začaly roky mých pokusů a omylů nejen s makrobiotikou. Nicméně zdravotní stav dcery se začal rapidně zlepšovat. Pořád tam ale něco zůstávalo, s čím si ani v Institutu nevěděli rady. Když jsme se nakonec dostaly až MUDr. Jonášovi, prohlédl ji a řekl, že je to astma s kožním projevem a doporučil kúru. Dcera pak odjela na tři týdny do lázní a následně definitivně přestala být nemocná.

Tehdy přišly vaše zdravotní problémy?

Ne, ty začaly později, někdy v letech 1998 až 1999. Doktor mi předepsal antikoncepci ve formě injekcí, která zrovna přišla na trh, jedna dávka byla vždy na tři měsíce. V té době jsem zřejmě prodělala boreliózu. Začala jsem být strašně, opravdu strašně unavená. Chodila jsem po všech možných doktorech a vyšetřeních – podle nich jsem ale byla naprosto v pořádku. Subjektivně jsem byla vyčerpaná, mozek mi téměř nefungoval, bylo to, jako by mi někdo vypnul život. Když jsem za sebou měla tři dávky antikoncepčních injekcí a můj stav se po krátkém zlepšení zase propadal dolů, obrátila jsem se na známou z poradny. Tenkrát mi doporučila okamžitou návštěvu psychiatra, který diagnostikoval depresi. „Já a depresi? Vždyť mám práci, rodinu, přítele,“ říkala jsem. Na otázku, zda beru nějaké léky, jsem odpověděla, že jen antikoncepci. Psychiatr se pak zeptal, zda vím, že deprese je jedním z možných vedlejších účinků. Nakonec mi nasadil antidepresiva. Sice jsem je nechtěla, ale byla jsem psychicky opravdu v koncích. Po pár dnech užívání léků jsem vyšla ven a najednou jsem měla pocit, jako kdyby mi někdo sundal pytel z hlavy.

Co bylo dál? Začala jste s detoxikací?

Ano, tehdy jsem začala detoxikovat. Díky tomu jsem se tehdejších problémů zbavila a myslím, že mě to výborně připravilo na terapeutickou praxi. Nelze popsat vše, co jsem v té době zažívala. Musíte to prožít osobně a pak víte, co detoxikace s člověkem dokáže. Je to úžasná cesta poznávání a nalézání souvislostí mezi tím, co o sobě víme, co tušíme a co se dozvídáme. Pochopíme-li, proč naše zdravotní problémy vznikly, vrací se nám nejen zdraví, ale získáme i možnost ovlivnit kvalitu našeho dalšího života. Od té doby se už o své zdraví starám, toto ponaučení mi stačilo.

Co z této doby jste přenesla do své praxe?

U každé klientky zjišťuji primárně stav hormonálního systému. Některé ženy, které berou antikoncepci, ani nevědí, že nějaký problém mají. Přisuzují to třeba stresovým situacím. Psychika bývá pod vlivem hormonů hodně změněná – menstruace je po celou dobu uměle nastavená, hormony prostě fungují jinak, než mají. Bohužel všechny problémy se v těle kumulují a vyplavou na povrch později. Třeba ve formě toho, že žena nemůže otěhotnět nebo má deprese.

Jaké jsou zásadní momenty, které ženy v dnešní době hormonálními léky potlačují?

Určitě je to doba dospívání, tedy doba první menstruace. Organismus se teprve připravuje na hormonální změny, hledá se. Je proto normální, že ze začátku jsou měsíčky bolestivé nebo nepravidelné. Spousta děvčat bere antikoncepci právě kvůli tomu nebo kvůli problémům s pletí. Hormonální systém pak ale nemůže dospět do svého přirozeného stavu. Snad ještě větší problém vidím v tom, že mladé dívky berou antikoncepci v kuse, bez pauzy na menses. Jedna moje klientka byla náměsíčná, v noci vstávala, odcházela z domova a nevěděla o tom. Detoxikace jí nezabírala. Asi při třetí návštěvě jsem se jí zeptala, jak vlastně ty prášky užívá. Řekla, že bez přestávky, vždy dva až tři měsíce. Poradil jí to gynekolog, prý je v dnešní době přežitek menstruovat. Odcházela ode mě s novou kúrou a doporučením antikoncepci vysadit aspoň na dobu menstruace. Vrátila se do svého režimu a problémy zmizely. Když dnes přijde dívka s podobnými symptomy, už se ptám rovnou.

Velké procento vašich klientek po detoxikaci otěhotnělo. Kdy v těchto případech doporučujete přijít do poradny?

Nejlepší je, když žena přijde ještě před plánovaným početím. Vždycky říkám, že připravíme pokojíček a pak už je to na přírodě. To jsou ty nejhezčí a nejradostnější detoxikace. Miminka těchto maminek jsou klidná, dobře prospívají, spí a nemívají potíže s alergiemi nebo ekzémy. Naprostá většina klientek ale přichází, až když jim nejde otěhotnět. V tu chvíli zjišťuji celou hormonální historii a pak stanovím kúru. Úspěšnost detoxikace při otěhotnění, kterou několik let sleduji, je vysoká – kolem 70 procent. Tedy aspoň u klientek, od kterých mám zpětnou vazbu.

Podle vašich zkušeností – co stojí nejčastěji za problémem s otěhotněním?

Kromě již zmíněné antikoncepce jsou to neléčené, lehké a vlastně nenápadné záněty, výtoky, nebo třeba zátěž niklem z bižuterního průmyslu. Není výjimkou ani slib daný si v dětství: „Nikdy nechci děti!“ Psychologicky může mít vliv i strach z přijetí mateřské role nebo nefunkční vztah, který by mělo miminko zachránit.

Jak dlouho trvá, než žena po zahájení detoxikace otěhotní? A je nutné nasadit kúru i u partnera?

Několik klientek přišlo do jiného stavu už po dvou, třech kúrách, většina do roka. Co se týká detoxikace partnera, je samozřejmě lepší, pokud přijde i on. Když žena není úplně v pořádku, může totiž reagovat alergicky na mužovo sperma. Doporučuji proto detoxikovat aspoň jeho urogenitální oblast, výsledky jsou pak výrazné. Z praxe nicméně vím, že spousta mužů se stydí přijít. Když jim ale pošlu kúru po partnerce, většinou ji užívají.

Kde ještě řešíte problémy s hormonální nerovnováhou?

Když se žena blíží ke klimakteriu, neprojevuje se to jen návaly a pocením, ale je zde plno dalších příznaků, které klasická medicína s touto hormonální změnou nespojuje. Je to těžké životní období. V jednu chvíli děti dospívají, odcházejí z domova a žena začne mít spoustu volného času. Do toho mohou přijít kloubní nebo zažívací problémy, přibývání na váze, podrážděnost. To, co předtím neřešila, neměla na to vlastně čas, se najednou spustí, otevřou se stavidla. Žena se leckdy psychicky a zdravotně sesype, někdy skončí na antidepresivech. V těchto případech je nutné vyrovnat hormonální hladinu a snažit se ženu zharmonizovat. K menopauze by mělo dojít přirozeným způsobem a ne pod vlivem toxinů. Často je to spojené také s intolerancí potravin nebo s chronickými infekcemi. Po detoxikaci se žena vrátí zpět do svého rytmu, znovu najde sama sebe a opět se raduje ze života.

V čem vidíte největší klady detoxikační medicíny ve srovnání s medicínou klasickou?

V tom, že umí podat vysvětlení zdravotního stavu v souvislostech. Člověk si uvědomí chyby, které vědomě či nevědomky dělá, poskládá si mozaiku příčin a důsledků. Detoxikace naučí člověka podívat se na sebe a své tělo jinak, nepřehlížet jeho signály a mít se rád. Detoxikační medicína dokáže neuvěřitelným způsobem předcházet nemocem. Je ale důležité, aby si klient uvědomil, že změna musí vyjít v prvé řadě od něj. Pokud bude jen brát kapky a nezmění nic na svém současném životě či postoji, změna nebude trvalá. Klasická medicína umí řešit akutní stavy, dá nám potřebné léky, které mají svou nezastupitelnou úlohu. Ale měli bychom dávat pozor, aby nám léků zbytečně nepřibývalo. Kdyby se klasická a detoxikační medicína začaly kamarádit, bylo by to skvělé.

Autor: Jitka Menclová vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS