Bio Revue
Předplaťte si tištěné
vydání časopisu
BIOREVUE a ušetříte!
Tel.: 225 985 225

Žaneta Starzyczná: Moderní medicína ovlivní vrcholky, ne kořeny

1. 6. 2018

Tato sympatická blondýnka pracuje na klinice TCM Silesia v Ostravě, kde se zabývá hlavně akupunkturou a bylinou léčbou. Tradiční čínskou medicínu si přitom nemůže vynachválit. „Vyřešila mé letité problémy,“ říká Žaneta Starzyczná.

Vzpomenete si na vaše první setkání s tradiční čínskou medicínou? Kdy to bylo a čím vás upoutala?

Moje první setkání s čínskou medicínou bylo prostřednictvím knih. Po počátečním nadšení a otevření knížky mi došlo, že samostudium není možné. Před několika lety jsme trávili dovolenou na jachtě na Jadranu, kapitánem byl neurolog provozující čínskou medicínu. Naše plavba probíhala v duchu diferenciální diagnostiky a povídání o čínské medicíně. Všichni námořníci dostali doporučení v podobě čínských bylinek a změny stravy. Mně osobně to vyřešilo letité problémy. Měla jsem jasno, že chci tuto školu vystudovat.

Jaký názor máte na klasickou medicínu? V čem by si podle vás měla z té čínské vzít příklad?

Západní medicína spíš „záplatuje“ následky nemoci, zatímco tradiční čínská medicína hledá příčiny a funguje jako prevence. Když přijdete k doktorovi se zmiňovanou bolestí hlavy, dostanete pravděpodobně analgetika a pošlou vás na neurologická vyšetření nebo CT. Z návštěvy si odnesete zase „prášky na hlavu“. Když přijdete za terapeutem, který vás vyšetří komplexně, může se vám stát, že odcházíte s tím, že máte obraz nemoci: jaterní stísněnost. A po užívání čínských bylinek vám pak letité bolesti hlavy zázračně zmizí.

S čím za vámi nejčastěji pacienti chodí?

Nejvíc to budou chronické problémy, které se jim nepodařilo vyřešit klasickou cestou. Moderní medicína je hlavně pro akutní stavy a závažné nemoci. Je nenahraditelná – a v tomto bychom si skutečně měli našich odborníků a zdravotního systému vážit. Trochu jinak je to už u nemocí chronických, vleklých, kde moderní medicína dokáže ovlivnit „vrcholky“, ale ne „kořeny“ nemoci. Dnes už naštěstí přibývá lidí, kteří ke svému zdravotnímu stavu přistupují aktivně a neuspokojí je rada typu: Vezměte si na to prášek!

Jak probíhá vyšetření?

První návštěva u praktika tradiční čínské medicíny je relativně časově náročná, protože je potřeba stanovit diagnózu a podle ní navrhnout léčbu. Zaznamenává se všechno do detailů. Jako první po příchodu klienta by praktik čínské medicíny měl zaznamenat jeho vzhled, „vyzařování“, barvu pleti, hlas, čichový vjem a podobně. Z těchto charakteristik sice ještě nestanovuje diagnózu, ale mohou mu pomoci vytvořit si prvotní vjem. Hned zkraje by se měl zeptat, s jakým hlavním problémem klient přichází. Poté se bude klienta ptát na spoustu otázek ohledně každé části jeho těla, pocitů, bolestí, pocení, vnímání tepla a chladu, stolice, jídla, u žen probere i menstruaci.

Jaké vyšetření je nejdůležitější?

Jedním ze stěžejních bodů vyšetření je hodnocení pulsu. Aby nebyl ovlivněn, klient by neměl minimálně tři hodiny před vyšetřením pít povzbuzující prostředky, tedy kávu nebo čaj. Důležité je i vyšetření jazyka. U něj terapeut hodnotí tvar, barvu a tloušťku, barvu a kvalitu povlaku. Hodnocení je čistě vizuální. Proto by se klient v den konzultace, zejména před vstupním vyšetřením, měl vyvarovat konzumace potravin, které barvu jazyka a povlaku ovlivní. Jazyk by si také neměl před vyšetřením čistit.

Jak se na vyšetření připravit?

Tradiční čínská medicína je v mnoha ohledech specifická. Ocení, pokud se klient chová přirozeně, třeba že nemaskuje své přirozené pachy. Díky tomu je terapeut schopen správně posoudit danou situaci.

Jakými způsoby nemocné léčíte?

Čínská medicína má několik nástrojů, které terapeut může použít k léčbě. Jedním z nich je fototerapie. Při ní se používá k léčbě směsi bylin, případně minerálů v různých formách. Nejčastěji je forma Tang. Jde o směs připravenou z jednotlivých bylin, která se následně vaří. Je nejúčinnější, protože se míchá pacientovi přesně na jeho konkrétní problémy. Další formou jsou bylinky slisované do tabletek – forma Wan. Je pohodlná a účinná, ale má svá omezení. Jedná se o směsi namíchané předem a nejsou tedy „ušité“ na konkrétní problémy pacienta. K dalším formám fytoterapie patří masti, bylinné náplasti nebo sirupy.

A co akupunktura?

Akupunktura je další neméně významnou a účinnou součástí terapie tradiční čínské medicíny. Je to metoda, při níž terapeut pomocí malých jehliček ovlivňuje akupunkturní body a dráhy. Tím se ovlivňuje energie Qi proudící v akupunkturních drahách. Lze tím docílit opětné nastolení rovnováhy organismu. Terapeut vybere sestavu akupunkturních bodů podle konkrétního stavu pacienta. Tato sestava bodů se může i v průběhu léčby měnit tak, jak se vyvíjí zdravotní stav pacienta. Akupunktura se obvykle aplikuje jednou týdně. Minimálně jde o osm sezení, tento cyklus se dle potřeby opakuje. Při léčbě hraje také významnou úlohu dietetika, která by se dala shrnout pod označení: Jste to, co jíte. Na základě diagnostiky dostanete dietní doporučení, jejichž dodržování je nezbytné pro úspěšnou léčbu nemoci.

Dá se říct, jak dlouho bude léčba trvat?

Doba léčby, je velmi individuální. Trvá od jednoho týdne až řádově po měsíce. Obecně se dá říct, kolik roků onemocnění trvá, tolik měsíců se léčí. Zlepšení problému by ale mělo být znatelné do dvou měsíců léčby. Mnoho pacientů ovšem pociťuje účinek léčby už mnohem dříve.

Klasická medicína si neporadí s astmatem ani ekzémem. Jak se na tyto nemoci dívá ta čínská?

Většina kožních nemocí, jako jsou ekzém, kopřivka, akné nebo lupénka, se projevují v důsledku horkosti v organismu, kterou může zapříčinit stres, špatná strava, ale třeba i očkování. Atopický ekzém, který se u dítěte projeví vzhledem ke genetickým predispozicím, je těžko možné podchytit dříve, než k němu dojde. U dětí, u kterých se tato nemoc vyskytne, a přitom nemají žádné předky s podobným onemocněním, se může vyskytovat nějaká vnitřní nebo vnější nerovnováha. Vnitřní nerovnováhou může být například vlhkost a vítr sídlící v organismu, nedostatek Jinu v ledvinách a přemíra Jangu v játrech.

Co je to vnější nerovnováha?

Vnější nerovnováhou se myslí prostředí, které jsme si popsali výše. Důležitá je ale i strava. Miminka se stravují skrze mateřské mléko, což znamená, že matka si musí dávat pozor na jídlo, které vytváří v těle vlhkost a horkost. Horko způsobuje záněty a zarudnutí kůže, vlhko naopak kožní pupeny a mokvání kůže. Strava, léky a očkování mohou vytvářet horký toxin, který se dostává skrze kůži ven ve formě pupenů nebo mokvání. Je důležité nepoužívat příliš cukru, který celou situaci přehřátí jen zhoršuje.

A co další nezdravé potraviny?

Mezi další potraviny, které způsobují horko a vlhko v organismu, patří mléko a mléčné výrobky z pasterizovaného kravského mléka, pečivo, chléb a těstoviny. Stejně tak červené maso, jídla z fast foodu, uzeniny, smažené a tučné nebo grilované pokrmy. Nejhorší jsou černá káva, pálivá koření a alkohol. Ten si snad kojící matka nedovolí ani vypít. Dále je škodlivá jakákoli emoční nerovnováha. Stres přináší do organismu horko, to pak vytváří vnitřní vítr, který se projevuje právě svěděním pokožky.

Jak probíhala a co vám dala odborná stáž v Nan Jingu?

Bylo to velmi přínosné pro můj další růst. Každému bych přála vidět Čínu v reálném životě. Zdálo by se, že tam vládne chaos, ale naopak je zde obrovský řád. I ve zdravotnictví. U nás stále existuje poměrně hodně lidí, kteří si myslí, že je lékař zodpovědný za jejich zdraví. Neustále lidé lamentují nad tím, když mají platit minimální poplatek na pohotovosti, jak by tady byla nepsaná povinnost státu vše hradit. V Číně si od narození platí ošetření u lékaře každý sám, proto je tam prevence na prvním místě. Moc se mi jejich systém líbí, je jich hodně, ale jsou víc při sobě. Každé ráno vidíte, jak jede otec s matkou na elektro kole a mezi sebou si vezou dítě. U nás každý vyjede svým vozem a většinou nikomu ani nepopřeje hezký den. Večer vidíte, jak všichni v parku cvičí, je to radost je pozorovat. My jsme hodně izolovaní a ve strachu a máme hodně tabu. Oni jsou otevření a veselí, byť jejich životní podmínky nejsou zdaleka tak dobré.

Jak by se lidé měli udržovat ve fyzické a psychické kondici?

Budíček s východem slunce, pak rozcvička a vydatná teplá snídaně. Oběd v poledne, večer s rodinou nebo přáteli při oblíbené činnosti a spánek před půlnocí. Ve zdravém těle zdravý duch, proto nezapomínejte na správné dýchání a každodenní pohyb!

Autor: Jarmila Zechová Syptáková vytisknout

Vaše názory

Přidat svůj názor

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS